Instrukcja pobrania wymazu z policzka do badań DNA

 

Zestaw do pobrania materiału do badania zawiera:

 

  • - 6 lub 8 (zależne od rodzaju badania) sterylnych wymazówek. po dwie dla każdej z badanych osób oraz dwie z zapasowe na wypadek konieczności powtórzenia pobrania wymazu
  • - rękawiczki jednorazowe
  • - koperty osuszające
  • - formularze zamówienia i pobrania do wypełnienia i odesłania
  • - szczegółowa instrukcja pobrania
  • - ulotka
  • - druk wpłaty
  • - koperta zwrotna

 

Krok 1: Odpowiednie przygotowanie
Osoby biorące udział w badaniu, nie powinny spożywać żadnych posiłków ani napojów na dwie godziny przed przystąpieniem do pobrania materiału biologicznego. Jeśli nie jest to możliwe, tuż przed pobraniem należy przepłukać dokładnie jamę ustną wodą.

 

Krok 2: Ochrona materiału
Przed pobraniem materiału do badań należy dokładnie umyć ręce. Po ich wysuszeniu należy założyć jednorazowe rękawiczki dołączone do zestawu. Zabezpieczy to wymazówki przed zanieczyszczeniem własnym DNA.

 

Krok 3: Przygotowanie wymazówek
Wymazówki należy ostrożnie wyciągnąć z opakowania chwytając za plastykową końcówkę. Żadna z osób biorących udział w badaniu lub osób postronnych nie powinna dotykać bawełnianej końcówki. Wymazówka nie powinna także mieć kontaktu z niesterylną powierzchnią.

 

Krok 4: Pobranie materiału
Aby pobrać wymaz należy intensywnie pocierać bawełnianą końcówką wymazówki, wewnętrzną stronę policzka osoby badanej przez około 10 sekund.
Ważne! Wymazówki dołączone do zestawu są dokładnie opisane. Prosimy o stosowanie odpowiednich wymazówek do odpowiednich osób

 

Krok 5: Podwójne badanie
Materiał biologiczny z policzka należy pobrać dwukrotnie od każdej z badanych osób. Służą do tego przygotowane wymazówki dla każdej z osób (próbka A oraz próbka B). Wyniki otrzymane po analizie materiału biologicznego są sprawdzane przez dwóch genetyków.

 

Krok 6: Zabezpieczenie wymazówek
Po pobraniu materiału, wymazówki należy włożyć do właściwej koperty osuszającej np. wymazówki od domniemanego ojca do koperty opisanej „domniemany ojciec”. Na naklejce znajdującej się na kopercie, należy napisać imię i nazwisko osoby badanej.

 

Krok 7: Odesłanie do Laboratorium
Wymazówki umieszczone w kopertach osuszających, wypełniony „formularz zamówienia” oraz „szczegóły dotyczące zamówienia”, a także potwierdzenie dokonania wpłaty należy umieścić w bąbelkowej kopercie zwrotnej dołączonej do zestawu i przesłać do Laboratorium.

 

 

 

 

test DNA